Doğu Anadolu’nun Güneş Takip Sistemli En Büyük Güneş Enerji Santrali Açıldı

12Ekim2022

Doğu Anadolu’nun Güneş Takip Sistemli En Büyük Güneş Enerji Santrali Açıldı

Doğu Anadolu’nun Güneş Takip Sistemli  En Büyük Güneş Enerji  Santrali Açıldı

DOĞU ANADOLU’NUN GÜNEŞ TAKİP SİSTEMLİ  EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİ  SANTRALİ AÇILDI

TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ YATIRIMLARINA HER GEÇEN  GÜN YENİSİNİ EKLEYEN RHG ENERTÜRK ENERJİ, VAN’IN TUŞBA İLÇESİNDE  DEVREYE ALDIĞI VAN ARISU GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİNİN (GES) AÇILIŞINI  GERÇEKLEŞTİRDİ.

Kayseri’nin sanayi devi Erciyes Anadolu Holding’in yenilenebilir enerji alanındaki güçlü  yatırımı RHG EnerTürk Enerji tarafından Van’ın Tuşba ilçesinde devreye aldığı Van Arısu  Güneş Enerji Santrali, akıllı güneş takip sistemi teknolojisi kullanılan ve güneş hareketlerini  takip edebilen 138.213 adet güneş paneli ile bölgenin en yeni teknoloji Güneş Enerji Santrali  olma özelliğini taşıyor.

Türkiye çapında kurduğu 13 farklı RES, HES ve GES santralleriyle toplam kurulu gücü 534 MWm olan ve önümüzdeki dönemde 849 MWm güce ulaşmayı planlayan RHG  EnerTürk Enerji, gerçekleştirdiği yatırımlarla yenilenebilir enerji sektörünü domine etmeye  hazırlanıyor.

Van Arısu Güneş Enerjisi Santrali yenilenebilir ve temiz enerji alanında yapılan çok güçlü bir  yatırım olması yanında, yurt içinden tedarik edilen PV Panel Entegrasyonu, Güneş Yapısal  Mekaniği ve PV paneldeki yerlilik oranıyla Türkiye’nin yerlilik oranı en yüksek santrallerden  biri olma özelliğine sahip.

Aralık 2021 tarihinde tam kapasite ile devreye alınan santralin yıllık enerji üretim  kapasitesi 115.250 MW saat olup, yaklaşık 44 bin hanenin yıllık elektrik ihtiyacını  karşılayabilecek kapasiteye sahip.

784.000 m²’lik alanda yaklaşık olarak 110 futbol sahasını içine alabilecek büyüklüğüyle ve  Nextracker akıllı güneş takip teknolojisi kullanılan santralde 138.213 adet monokristal  modül tipli güneş paneli ile toplamda 44 binin üzerinde konutun enerji ihtiyacını  karşılanmasına olanak sağlıyor.

Enerji yatırımlarının her aşamasında çevre dostu ve yüksek verimli projelere imza atan  RHG Enertürk Enerji, petrol türevlerine, fosil yakıtlara ve nükleer santrallere bağımlılığı  minimuma indirmeye yönelik faaliyetleriyle, yılda yaklaşık 63 bin ton emisyon azaltımı  hedefliyor.

Van Valisi Dr. Ozan Balcı, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye  Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu üyeleri, Van  Tuşba Belediye Başkanı Mehmet Salih Akman, RHG Enertürk yöneticileri ve basın  mensuplarının katıldığı görkemli bir törenle açılan Van Arısu Güneş Enerji Santrali, yerli ve  milli enerji alanında gerçekleştirilen önemli bir atılımı temsil ediyor.

Haber Galerisi

00 / 00
Bizden Haberler
Bizden Haberler
Bizden Haberler
Bizden Haberler